نور

مطالب جالب در مورد نور، بازتاب و شکست نور، آینه ها و ...به نام آن علیمی که شعله ی عشق به تحصیل را در فانوس سینه ی پر مهر صاحبان علم و طالبان عمل روشن نمود.حمد و سپاس کردگاری را سزاست که رخصت کسب علم و دانش را به ما عطا فرموده است.

سلام...
همانطور که می دانید، این وبلاگ برای ارائه مطالب جالب و مفید علمی در مورد نور هستش. از آنجایی که مباحث مربوط به نور و آینه ها فقط در سال اول مطرح می شوند و در سال های آینده به آنها پرداخته نمی شود، لازم دانستیم که مطالب را بصورت کاملا مفصل بیان کنیم... اما متاسفانه یا خوشبختانه(!) در کتب درسی ما خبری از مطالب مفصل نیست! این بود که تصمیم گرفتیم این وبلاگ را ایجاد کرده و علاوه بر ارائه ی تعاریف، فرمول ها و مطالب مربوط به فصل نور- که در کتاب ذکر نشده اند- مطالب جالب و خواندنی را برای شما فراهم کنیم... درضمن در پایان هر پست یک نظرسنجی قرار دادیم، لطفا در نظرسنجی ها شرکت کنید. نظر هم یادتون نره!


در این پست چگونگی تشکیل سایه و نیم سایه را توضیح می دهیم و در پست بعدی فرمول های مربوطه را ارائه می کنیم.

هنگامی که جسم کدری را در میان چشمه نور نقطه ای و پرده، بصورت موازی با آنها، قرار دهیم، روی پرده قسمتی کاملا تاریک و یکنواخت تشکیل می شود که سایه نامیده می شود. در واقع پرتو های نور نمی توانند از جسم کدر عبور کنند، به همین دلیل در منطقه ای که پرتو های نور عبور نمی کنند، سایه تشکیل می شود.

23.jpg

هنگامی که جسم کدر را در مقابل چشمه ی نور گسترده قرار دهیم، روی پرده سایه و همچنین نیم سایه تشکیل می شود. نیم سایه دور سایه تشکیل می شود و مرز میان تاریکی سایه و روشنی است و هرچه از سایه کامل دور می شود روشن تر می شود، یعنی یکنواخت نیست.

همانطور که پیش تر ذکر شد، تشکیل سایه و نیم سایه نشانه ی این است که نور به خط راست منتشر می شود.

با دور کردن و نزدیک کردن و تغییر فواصل چشمه نور، جسم کدر و پرده، تغییراتی در قطر سایه و پهنای نیم سایه پدیدار می شود که می توان با رسم شکل آنها را نشان داد...

 در تصویر زیر نمونه ای رسم شده است:

23.jpg

چشمه نور کوچکتر از جسم است و جسم به پرده نزدیک شده

الف) قطر سایه کاهش یافته

ب) پهنای نیم سایه کاهش یافته

* نکته: در صورتی که چشمه نور از جسم بزرگتر باشد، یا بجای اینکه جسم به پرده نزدیک شود، پرده به جسم نزدیک شود، شرایط تفاوت دارد و باید در هر مورد شکل رسم شود.

نوشته شده در دوشنبه نهم اسفند ۱۳۸۹ساعت 15:22 توسط زکیه طیبی|


مطالب پيشين
» نمونه سوالات آینه تخت
» نمونه سوالات سایه ها و خسوف و کسوف
» چه چیز باعث می شود که من هر چیزی را به رنگی ببینم ؟
» آیا می دانید؟!
» تمام شد!
» تقسیم بندی دقیق تر آینه ها
» طول تصویر جسم واقع در بی نهایت دور!
» فرمول های مربوط به آینه های کروی
» پرتوهای اصلی در آینه مقعر
» رفتار آینه مقعر با دسته پرتو ها


Designed by Zakieh Tayebi